Chladnička, elektrická trouba, počítač, televize, pračka, myčka, mikrovlnná trouba, domácí pekárny… Pravděpodobně mnohé z těchto spotřebičů vlastníte a využíváte. Přemýšlíte, který z nich nejvíce zatěžuje vaše rodinné finance a jak jeho spotřebu snížit? Poradíme vám!
O úspoře rozhodujete už při koupi spotřebiče
Pokud si domácnost teprve zařizujete, a nebo některý z vašich spotřebičů právě měníte, položte si několik otázek. Pro budoucí úsporu energie je totiž velmi podstatný už samotný výběr. Zaměřte se na to, k jakému účelu budete spotřebič užívat, jak často, jak početná je vaše domácnost. Čím častěji a čím větší je vaše rodina, tím spíše byste měli dát přednost kvalitě spotřebiče před čímkoliv jiným. Kvalitní moderní spotřebič se vám kromě jiných věcí odmění i úsporností a životností.
Vybírejte spotřebič „na míru“ – dobrým vodítkem je energetický štítek
Při výběru spotřebiče je tedy nutné vybírat ten, co bude nejvíce „na míru“. Malá myčka pro prarodiče, velká chladnička pro pětičlennou rodinu s malými dětmi, atd. Kromě toho sledujte i energetickou třídu na energetickém štítku. Na tom je vždy uvedeno, jaká je nejlepší a nejhorší možná energetická třída pro daný typ spotřebiče, a je vyznačena třída konkrétního spotřebiče, který jste si vybrali.
Pokud máte ale domácnost již zařízenou a zrovna se vám nechce moc měnit, možná oceníte naše tipy na drobné (ale viditelné!) úspory. Šetřit můžete začít už dnes!
1. Rychlovarná konvice – může energii uspořit, ale i zbytečně plýtvat
Rychlovarná konvice se většinou uvádí jako cesta k úspoře. Ano, i při vaření těstovin nebo rýže je mnohem šetrnější ohřát vodu v rychlovarné konvici, než na plotně v hrnci. Úspory docílíme ale pouze tehdy, když v konvici vaříme jen takové množství vody, které opravdu potřebujeme. Častokrát totiž vaříme vody mnohem více, i když chceme zalít jen hrneček s kávou.
2. Mrazák a chladničku se vyplatí pravidelně odmrazovat!
Náklady na chlazení a mrazení potravin mohou tvořit až 20 % spotřeby elektrické energie celé domácnosti! Pokud nechcete hned měnit starý spotřebič za nový úsporný (i když se to mnohdy opravdu vyplatí), věřte, že jsou mnohé možnosti, kterými lze snížit spotřebu i bez větších výdajů. Vyplatí se vám pravidelné odmrazování. Námraza na výparníku totiž tepelně izoluje, a tím snižuje chladící výkon. Námraza silnější než 5 mm zvyšuje spotřebu elektřiny až o 30 %!
Už se vám párkrát stalo, že jste do chladničky dali ještě celkem teplý guláš a ani ta rajská polévka včera nebyla úplně vychladlá? Příště dbejte na to, abyste do chladničky dávali vždy vše vychladlé a nejlépe i zabalené. Odpařování totiž způsobuje vytváření nežádoucí námrazy.
3. Pro spotřebu chladničky je významné i její umístění, resp. teplota okolního prostředí
Pro množství spotřebované elektrické energie je významná i teplota okolního prostředí. Každý stupeň nad 20°C v okolí znamená o 6 % vyšší spotřebu energie. Pokud tedy můžete, snažte se chladničku umístit, co nejdále od zdrojů tepla v kuchyni – tedy co nejdále od topení, sporáku, přímého slunečního světla, atd.
4. Perte na 60°C!
Pokud jste stále zvyklí prát téměř vše na 90°C, zkuste udělat změnu. Moderní prací prostředky jsou účinné i při nižších teplotách a umožňují tak prát veškeré prádlo na 60°C i méně. Jen tato změna ušetří kolem 25 % energie. Uspořené finance tak můžete vložit do kvalitního pracího prostředku.
5. Zjistěte spotřebu jednotlivých spotřebičů ve vaší domácnosti! Pomůže vám wattmetr
Pokud stále marně přemýšlíte nad tím, který spotřebič je u vás v domácnosti ten největší „žrout energie“, udělejte malý test. Pomůže vám v tom jednoduchý přístroj – wattmetr. Ve vybraných ekologických a energetických poradnách ho lze dokonce i vypůjčit, takže vás nebude stát ani zbytečné výdaje. Wattmetr se zapojuje do elektrické zásuvky před spotřebič a vy tak za chvíli zjistíte spotřebu vaší chladničky, topinkovače, nebo třeba televize.